İSTANBUL BEYOĞLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı bir dizi etkinlikle kutluyor.
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs, işgal kuvvetlerini topraklarımızdan söküp atmak için millî iradenin, birlik ve beraberlik ruhunun, güçlü bir inancın uyanış günüdür. Ülkemizi yeni ufuklara bu bilinci kuşanan gençlerimizin fikirleri, sizin buluşları, düşünceleri,  azim ve kararlılığı taşıyacak. İşte bu çerçevede İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz 19 Mayıs Atatürk''ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı bir dizi etkinlikle kutluyor.

Bir Ses İki Hareket Projesi kapsamında 18 Mayıs'ta salgın süreci dikkate alınarak düzenlenecek gençlerle kimsenin beklemediği bir anda halk oyunları gösterisi yapılacak. Sultanahmet Meydanı'nda halk oyununa gönül vermiş lise öğrencisi gençlerimizle turistlerin ve vatandaşlarımızın beklemediği bir anda halk oyunları sunumu yaparak kültürümüzün en önemli öğelerinden olan halk oyunlarımızın güzel örnekleri sergilenecek. Aynı gün Doç.Dr. Ersin Karademir çevrim içi olarak "Gençlik ve Bilim Eğitimi" konusunu anlatacak.

Aylin Şengül Taşçı Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi kapsamında "Gençler Arası Sanatta Akran Eğitimi Üzerine" bir sunum yapacak. 19 Mayıs, Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkarak Millî Mücadelemizi fiili olarak başlattığı gündür. Bu bağlamda 29 Mayıs Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Zekeriya Türkmen "Millî Mücadele, Atatürk ve Gençlik" konusunu anlatacak.

19 Mayıs'taki törenlerin ardından da çevrim içi programlar devam edecek. "Gençlerle Baş Başa Gençlik Şöleni" çerçevesinde Prof. Dr. Nevzat Tarhan bilinçli genç olmak hakkında konuşacak.

Millî Eğitim Bakanlığımız ve TRT işbirliği ile TRT EBA kanalları için hazırlanan "Doğan Güneşin İzinde 19 Mayıs Projesine yaptıkları beş resimle katkı sunan Aydın Doğan Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü öğrencileri, öğretmenleri ve idarecileri ile yaratıcılık ve resim sanatı bağlamında bir konuşma yapılacak. 

Gençliğin dünyaya bakışının konuşulacağı çevrim içi buluşmada ise gençler kendilerini anlatacak. Zira onların istek ve beklentilerini, onların hayallerini gerçekleştirmek için mensubu olmaktan ve yaşamaktan gurur duyacakları bir gelecek inşa etmek için kendilerini anlatmaları büyük önem taşıyor.

Yazar Aziz Erdoğan ise Mehmet Akif ve gençlik çerçevesindeki sunumu ile Edebiyat Akademisinin konuğu olacak. Dr. Türker Toker "Geleceğimiz Gençlerimiz" konusunu anlatacak. Ayrıca down sendromlu gençlerle öz savunuculuk konuşulacak.  Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen "Gençlik ve Spor" üzerine bir sunum yapacak.

Gençlerimiz ve genç öğretmenlerimizle salgın tedbirlerine uyularak doğa yürüyüşünün de yapılacağı 20 Mayıs'ta iseTürkiye Gençlik STK'ları Platformu Başkanı Ömer Faruk Terzi ile zamanın ruhu ve gençlerin nabzı tutulacak.

TRT İstanbul Radyosu ve İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün "Türkülerin Genç Yıldızları" adlı ortak yayınında Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri bağlamaları ile çalıp söyleyecekler. Aynı gün ayrıca gençlik ve sinema üzerine çevrim içi bir buluşma gerçekleştirilecek.

21 Mayıs'ta ise "Gençlerle Baş Başa Gençlik Şöleni" kapsamında Prof. Dr. Necati Cemaloğlu müzik dinletisi eşliğinde yol ayrımındaki gençliği anlatacak. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı öğrencisi Meriç Ayata tamburu ile ve 8. sınıf öğrencisi Neva Gerişlioğlu sesiyle TRT Nağme programında müziğimizin güzel eserlerinden örnekler sunacak.

Bedrettin Mahallesi Bahriye Caddesi No2 Beyoğlu / İSTANBUL - 0212 293 6364

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.