İSTANBUL BEYOĞLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BEYOĞLU'NDA ONLINE YARIŞMA ZAMANI

BEYOĞLU'NDA ONLINE YARIŞMA ZAMANI

BEYOĞLU'NDA ONLINE YARIŞMA ZAMANI

 

Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile ilk, orta ve lise kategorilerinde "Beyoğlu" temalı online resim, şiir ve kompozisyon yarışması başlıyor. İlkokul kategorisindeki öğrenciler resim, ortaokul kategorisindeki öğrenciler şiir ve lise kategorisinde müracaat edecek öğrencilerimiz kompozisyon dalında yarışmaya katılabilecek.

Pandemi döneminde gençler için yaptığımız birçok çalışmanın yanında online yarışmalar da organize ederek süreci aktif bireyler olarak geçirmelerine destek olduk. Bu yarışma ile de gençlerimizin resim yeteneklerini ve yazı yazma becerilerini sosyal platformlarda ön plana çıkarmayı hedeflemekteyiz.

Yeni yarışmamızın teması "Beyoğlu" olacak. Öğrencilerimiz, yaşadıkları semtin tarihi, sanatsal, kültürel değerleri ya da ilçemizin kendilerinde bıraktıkları izlenimleri resimlerine, şiirlerine ve kompozisyonlarına yansıtacak. Beyoğlu'nun milli, manevi, kültürel ya da sanatsal yönlerini ön plana çıkaracak tüm unsurlar, yarışmanın konusu olarak değerlendirilebilecek. 5 Nisan 2021 tarihinde başlayacak başvurular 30 Nisan 2021'e kadar devam edecek. Kendi kategorilerinde dereceye giren öğrencilerimiz, ePttAVM'de geçerli hediye çeki ile ödüllendirilecek. Kalemine ve boyalarına güvenen tüm gençlerimizi yarışmaya bekliyoruz. Başvuru sayfasına aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kayıt için;  https://bit.ly/2R1r85Q

Ödüller: 

İlkokul Kategorisi PTT Hediye Çeki Miktarı:

1- 1000 TL

2-  750 TL

3- 500 TL

Ortaokul Kategorisi PTT Hediye Çeki Miktarı:

1- 1000 TL

2-  750 TL

3- 500 TL

Lise Kategorisi PTT Hediye Çeki Miktarı:

1- 1250 TL 

2- 1000 TL

3- 750 TL

ŞARTNAME

Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İş Birliğinde "BEYOĞLU'' Konulu İlk, Orta Okul ve Lise Kategorileri İçin Resim, Şiir ve Kompozisyon Yarışması Şartnamesi

1)YARIŞMANIN ADI:

"Beyoğlu" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışması 

2) KONUSU:

Yarışma Konusu; Tarihi ve kültürel dokusuyla Beyoğlu ilçesi, içerisinde çeşitliliği barındıran bir yapıya sahiptir. Geçmişten günümüze uzanan tarihi bir yerleşim yeri olmasının yanında günümüzde de büyük otellerin, tiyatroların, sinemaların, okulların, konsoloslukların, yabancı kültür merkezlerinin, sanat galerilerinin bulunduğu Beyoğlu, İstanbul'un en canlı ve gözde semtlerinden biridir. Bunları ön plana çıkaracak tüm unsurlar yarışmanın konusunu oluşturmaktadır.

3) SÜRESİ: 

Başlangıç: 05/04/2021

Bitiş: 30/04/2021

4) KATEGORİ:

İlk Okul: Resim 

Orta Okul : Şiir

Lise Kategorisi (14-20 Yaş ): Kompozisyon

 

5)YARIŞMANIN AMAÇLARI: 

*Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen yarışma ile Beyoğlu'nun tarihi ve kültürel değerlerinin gelecek nesillere aktarılması sağlanarak, Beyoğlu ilçesinde öğrenim gören ve ikamet eden ilk okul, ortaokul ve genç kategorisi öğrencilerinin on-line yarışmalar ile milli mirasımıza sahip çıkmasını sağlamak,

*Evlerinde uzaktan eğitimle öğrenimlerine devam eden öğrencilerimizin toplumsal hayata devam edebilmelerini sağlamak, sosyal yaşantılarını desteklemek ve tatlı bir rekabet duygusu oluşturmak,

*"Çocuklar, milletin geleceğidir." düşüncesinden yola çıkarak kendilerine çocuk ve gençlerimizin yeteneklerine destek olmak,

*Öğrencilerin, duygu ve düşüncelerini resim ve yazı aracılığıyla ifade etmelerine imkân vermek,

*Milli ve manevi değerlere sahip olmanın öğrencilerimize kendisiyle barışık, mutlu ve başarılı bir kişilik kazandırdığını fark ettirmek,

*Topluma aktif bireyler olarak katılan, kendilerini ve çevresini geliştiren ve sorumluluk alabilen insanlar olarak yetişmelerine katkı sağlamak,

*Öğrencilerin, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını kullanmalarını sağlamak,

*Ödüller ile öğrencilerimizi teşvik etmek ve ilçemizde gündem oluşturmak,

*Çocukların aynı konu üzerinde farklı yaklaşımları görerek, düşünce zenginliğini artırmak,

*Çocuklara bu yarışma ile kendilerini ve gerektiğinde ülkemizi, ulusal ve uluslararası benzer yarışmalarda temsil edebilmelerini sağlayacak tecrübeler kazandırmak.

6) YARIŞMANIN YÜRÜTÜLMESİ: 

Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde tamamı online olarak yürütülecektir. Katılım ilk, ortaokul ve genç kategorisi öğrencilerinin tamamına açıktır.

7) KATILIM ŞARTLARI:

 • Yarışmaya katılacak olan öğrenci, Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı tüm resmi ve özel ilk/ortaokul kademelerinde eğitim görmeli ya da Beyoğlu sınırları içerisinde ikamet etmelidir.
 • Her öğrenci bir eserle yarışmaya katılacaktır.
 • Tüm eserler, yarışmanın adı ve konusuna uygun olmalıdır.
 • Eserler orijinal olup herhangi bir yerden alıntı veya kopya olmamalıdır.
 • Eserlerin daha önceden herhangi bir yarışmaya katılmamış ve herhangi bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir.
 • Yarışma sonunda ödül alan/almayan eserler, bütün telif haklarıyla Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Beyoğlu Belediyesi tarafından satın alınmış gibi işlem görür. Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Beyoğlu Belediyesi, ödüle değer bulunan eserleri, etkinliklerinde eğitim faaliyetlerinde sergileme, afiş, katalog, broşür vb. her türlü tanıtım malzemelerinde kullanma ve gösterme, sosyal mecrada, basılı ve görsel medyada yayınlama hakkı da dâhil olmak üzere eser sahibinin ismi ile birlikte 5846 sayılı yasadan doğan tüm telif haklarına sahip olacaktır.
 • Yarışmaya katılacak olan eserler, son teslim tarihine kadar https://beyoglu.bel.tr/ veya https://beyoglu.meb.gov.tr/ sayfasındaki ilgili bölüme yüklenmek zorundadır.

7.1. ŞİİR:  

 • Şiirde ölçü kullanıp kullanmamak serbesttir.
 • Bilgisayar ortamında ''Times New Roman'' yazı tipinde, 12 punto boyutunda, Türkçe dilbilgisi kurallarına uygun olarak yazılmalıdır.
 • Yazılan şiirler 3(üç) sayfayı geçmemelidir.

7.2. KOMPOZİSYON:

 • Bilgisayar ortamında ''Times New Roman'' yazı tipinde, 12 punto boyutunda, Türkçe dilbilgisi kurallarına uygun olarak yazılmalıdır.
 • Yazılan kompozisyonlar 3(üç) sayfayı geçmemelidir.

7.3. RESİM

 • Resimde kullanılacak teknik, katılımcıların tercihine bırakılmıştır.
 • Yarışmacılar; kara kalem, kuru boya, pastel, yağlıboya, akrilik, guaj, kolaj, dijital resim vb. her türlü teknikte çalışılmış eserleri ile yarışmaya katılabilirler.
 • Yarışmaya gönderilen eserler (dijital resimler dâhil), en az 29,7x42 cm (A3 boyutunda) veya en fazla 35x50 cm boyutlarında olacaktır.
 • Resimlerin ön yüzünde isim, imza vb. herhangi bir bilgi olmayacaktır.

 

 

8. UYGULAMAYA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR:

*Yarışmanın duyurusu resmi web sayfaları https://beyoglu.bel.tr/ ve https://beyoglu.meb.gov.tr/ üzerinden yapılacaktır.

*Teslim edilen eserlerin tamamı arasından Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulan seçici jüri, ilçe birinci, ikinci ve üçüncüleri ile mansiyon almaya uygun bulunan eserleri belirleyecektir.

*Dereceye girenlerin isimleri resmi hesaplarda yayınlayacaktır.

*Kategorilerinde ilk 3'e giren ve mansiyon eserler ödüllendirilecektir.

*Yarışmaya, şartnamede belirtilen hususlara uygun olan tüm ilk ve ortaokulların katılmasını ve bu konuda gerekli duyuru ve yazıların okullara ulaşması sağlanacaktır.

*Genel değerlendirmeyi yapacak seçici jüri için bilgili ve şartlara uygun olan tecrübeli öğretmenler görevlendirilecektir.

Şiir Jürisi: En az 3, en fazla 5 kişiden oluşturulacaktır. Jüri, Beyoğlu Belediyesi web sayfasına gönderilen tüm eserleri değerlendirecektir. Değerlendirme sonucunda, şiir kategorisinden Beyoğlu ilçe birincisi, ikincisi ve üçüncüsü ile mansiyon eseri belirleyecektir.

Kompozisyon Jürisi: En az 3, en fazla 5 kişiden oluşturulacaktır. Jüri, Beyoğlu Belediyesi web sayfasına gönderilen tüm eserleri değerlendirecektir. Değerlendirme sonucunda, şiir kategorisinden Beyoğlu ilçe birincisi, ikincisi ve üçüncüsü ile mansiyon eseri belirleyecektir.

Resim Jürisi: En az 3, en fazla 5 kişiden oluşturulacaktır. Jüri, Beyoğlu Belediyesi web sayfasına gönderilen tüm eserleri değerlendirecektir. Değerlendirme sonucunda, şiir kategorisinden Beyoğlu ilçe birincisi, ikincisi ve üçüncüsü ile mansiyon eseri belirleyecektir.

 

9. YARIŞMA TAKVİMİ

 


Başvuruların online olarak https://beyoglu.bel.tr/ ve https://beyoglu.meb.gov.tr/ üzerinden duyurulması

  05.04.2021

Eserlerin https://beyoglu.bel.tr/ ve https://beyoglu.meb.gov.tr/ web sayfalarına son yüklenme tarihi

 30.04.2021

 

Bedrettin Mahallesi Bahriye Caddesi No2 Beyoğlu / İSTANBUL - 0212 293 6364

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.