İSTANBUL BEYOĞLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimde Ölçme Değerlendirme Uygulamaları Ulusal Kongresi

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi iş birliğinde Eğitimde Ölçme Değerlendirme Uygulamaları Ulusal Kongresi düzenlenecek.
Eğitimde Ölçme Değerlendirme Uygulamaları Ulusal Kongresi

Her çocuğun hakkı olan nitelikli eğitime erişim süreçlerinde farklı paydaşların önemli ihtiyaçlarından birinin ölçme değerlendirme alanında olduğu bilinmektedir. Nitekim Güçlü Yarınlar İçin 2023 Eğitim Vizyonu Belgesiyle sınav baskısının etkili olduğu bir ölçme değerlendirme ve kademeler arası geçiş sisteminden çocuğun yapabilirliğini ortaya çıkarıp geliştirmeyi hedefleyen bir dönüşüm hedefleniyor. Bu çerçevede yeterlilik temelli ölçme değerlendirme sistemi kurulması, sınavla öğrenci alan okul oranının azaltılması, tüm okullarda niteliğin artırılması gibi adımların atılması öngörülüyor.

Güçlü Yarınlar İçin Hep Birlikte

Tüm bunların gerçekleşebilmesi için eğitimde ölçme değerlendirme alanında çalışan akademisyen, öğretmen, uzman ve ölçme değerlendirme uygulayıcılarının bilgilerini, akademik çalışmalarını ve iyi uygulama örneklerini paylaşmaları hayatî derecede önemlidir. Bu amaçla İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi iş birliğinde, 29-30 Mayıs 2021 tarihleri arasında Eğitimde Ölçme Değerlendirme Uygulamaları Ulusal Kongresi düzenlenecek.

Ülkemizde ölçme değerlendirme alanında çalışmalar yapan farklı paydaşları uygulamalar bağlamında bir araya getirmesi amaçlanan kongrede çağrılı konuşmacıların yanı sıra paneller, çalıştaylar düzenlenecek, bildiri ve poster sunumları yapılacak.

Altı Tema Çerçevesinde Paylaşımlar Yapılacak

Kongrede ölçme değerlendirme alanındaki uygulama çalışmalarının uzaktan eğitim dönemiyle önem kazanan dijital (e) ölçme değerlendirme, veriye dayalı eğitim politikaları için ölçme değerlendirme, geniş ölçekli testler üzerinde ele alınacak konular arasında bulunuyor. Yanı sıra sınıf içi ölçme değerlendirme iyi örnek uygulamaları, ölçme değerlendirmede güncel yaklaşım, yöntem ve araçlar ve bilişsel olmayan yapıların ölçülmesi şeklinde altı tema çerçevesinde paylaşılması hedefleniyor. Farklı temalar etrafında yapılacak sunum ve karşılaştırmaların, ölçme değerlendirmede iyi uygulamaların incelenmesinin yolunu açarak Türkiye'deki ölçme değerlendirme süreçlerinin daha da geliştirilmesine katkı sunması öngörülmektedir.

Ölçme değerlendirmede veriye dayalı karar verme, gerekli alanlarda nicel çalışmaların yanı sıra nitel çalışmalarla da derinleşmeyi mümkün kılacak kongre İstanbul Kadıköy Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirilecek. Kongre için bildiri ve poster sunumu başvuruları ayrıntılı kongre bilgilerini içerecek şekilde 30 Kasım 2020- 31 Ocak 2021 tarihleri arasında http://kongreistanbul.meb.gov.tr/ adresi üzerinden yapılacaktır.

   

Bedrettin Mahallesi Bahriye Caddesi No2 Beyoğlu / İSTANBUL - 0212 293 6364

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.