İSTANBUL BEYOĞLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MODEL OIC 2019 (Model İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi ) programı Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda başladı

MODEL OIC 2019 (Model İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi ) programı Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda başladı. Açılışa Daire Başkanı İhsan Erkul, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İlçe Müdürümüz Cemil Sarıcı, protokol üyeleri ve yurtdışından gelen öğrenciler katıldı.
MODEL OIC 2019 (Model İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi ) programı Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda başladı

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü koordinesinde, Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi, Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı ve İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu ile işbirliği içerisinde 12-15  Nisan 2019 tarihleri arasında  ikincisi düzenlenecek ve 4 gün sürecek olan “İslam Bilim Tarihi Işığında Geçmişin İhyası Geleceğin İnşası”  temalı MODEL OIC 2019 (Model İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi ) programı Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda bugün başlamıştır.2019 yılının Fuat Sezgin yılı olması hasebiyle zirveye “İslam Bilim Tarihi Işığında Geçmişin İhyası Geleceğin İnşası” ismi verilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu belgesinde de vurguladığı üzere öğrencilerimizin yabancı dil becerilerinin geliştirilmesi, analitik düşünme ve sorunlara çözüm üretebilme melekesinin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirmiş olduğumuz sempozyumumuzda 2019 Fuat Sezgin yılı olması hasebiyle  “İslam Bilim Tarihi Işığında Geçmişin İhyası Geleceğin İnşası” teması işlenmektedir.

İslam İşbirliği Teşkilatına üye olan 56 ülkeden lise seviyesindeki öğrenciler ile birlikte ülkemizdeki Arapça ve İngilizce hazırlık sınıfı bulunan Anadolu İmam Hatip Liseleri, Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri, Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ve özel okul öğrencilerinden oluşan  224 delege katılacak olup, öğrenciler arasında gerçekleştirilecek olan bu sempozyum vesilesi ile katılımcı öğrencilerin dünyanın ve İslam coğrafyasının sorunlarına dair farkındalık ve duyarlılıklarının arttırılabilmesi, temsil ettikleri ülkenin politikaları çerçevesinde çözüm önerileri sunabilmesi amaçlanmaktadır. Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonunda da vurguladığı üzere öğrencilerimizin yabancı dil becerilerinin geliştirilmesi, analitik düşünme ve sorunlara çözüm üretebilme melekesinin geliştirilmesine katkı sağlamak,  da zirvenin hedefleri arasındadır. Ayrıca programın mevzuatı açısından dünyada benzersiz bir kurgu içermesi ve kardeşlik duygularına en çok ihtiyaç duyduğumuz mevcut dönemde sosyokültürel etkisi bakımından da büyük bir önem arz etmektedir.

Bu minvalde Sempozyum Danışma Kurulunca İslam ülkelerinin mevcut durumu ve geleceğine yönelik alt konular belirlenmiştir. Komitelerde belirlenen konular delegeler tarafından İngilizce ve Arapça olarak sunular halinde tartışmaya açılacak, bu süreçte öğrencilerce tespit edilen sorunlar gündeme getirilecek, çözüm yolları ortaya konacak ve sempozyumun sonuç bildirgesi oluşturulacaktır.

13 Nisan 2019 Cumartesi günü İnsan Hakları Komitesinde; Müslüman kimliğinin temel değeri olarak insan hakları ihlallerine karşı mücadele, Gençlik Komitesinde; Gençleri sosyal ve ekonomik gelişime daha iyi katılım fırsatları sunarak güçlendirmek,  Kültürel Komitede; İslam Bilim Tarihine Yön Veren Bilim İnsanlarının değerlendirilmesi, Ekonomi Komitesinde ise İslami finansal araçlar kullanılarak İslam İşbirliği Teşkilatı Ortak Pazarı’nın kurulmasına doğru diplomatik simülasyon oturumları gerçekleştirilecektir. 14 Nisan 2019 Pazar günü ise genel kurul oturumu yapılarak kararlar yazılacaktır. 15 Nisan Pazartesi günü Haliç Kongre Merkezinde protokolün katılımı ile kapanış programı yapılacaktır. Program, İstanbul deklarasyonunun (sonuç bildirgesinin) okunması ile son bulacaktır.

12-04-201912-04-201912-04-201912-04-201912-04-201912-04-201912-04-2019

Bedrettin Mahallesi Bahriye Caddesi No2 Beyoğlu / İSTANBUL - 0212 245 8710

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.